Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti

Konu açarken ve mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım.

Forumumuza kategori moderatörü alınacaktır.


Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti

Yazar Konu
Portakal
Ban Gölü Canavarı
*

Üye Bilgileri :

Rütbe : Yönetici
Durum : FORUMDA DEĞİL
Konu Sayısı : 995
Mesaj Sayısı : 1,764
Üye No : 1
Üyelik Tarihi : 13.04.2014
Yorum: #1
Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti
Son yıllarda ülkemizde mobil telefon ithalatında ciddi bir artış olduğu gözlerden kaçmıyor. Akıllı telefonların ağırlıkta olduğu bu ithalat rakamları 2013 yılı itibariyle 12.2 milyon adet ve 2.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tüketicilerin ithal mallara ilgi göstermesi yerli üretim yapan firmaları haliyle zora sokuyor ve iPhone 6 gibi ürünlerle rekabet edecek yerli akıllı telefonların ortaya çıkması imkanı da kalmıyor. Bununla ilgili önemli bir başvuru yapıldı.

Kısa süre önce Venus adlı akıllı telefon serisini piyasaya süren Vestel, giderek artan mobil telefon ithalatının yerli üretimin ekonomik göstergelerini olumsuz etkilediğini ve ciddi zarar verdiğini belirterek mobil telefon ithalatına karşı korunma tedbiri alınmasını Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'ne resmen başvuruda bulunarak talep etti.

Resmi Gazete'nin 5 Aralık tarihli nüshasında yer verilen bu başvuru için İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu oy birliği ile korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verdi.

Bu karar sonrasında soruşturmaya taraf olmak isteyen firmalar müdürlüğe başvuruda bulunacak ve korunma önlemi gerekip gerekmediğine dair kurul tarafları dinleyerek bir sonuca ulaşacak. Eğer korunma önlemi gerekirse Ticaret Politikası Savunma Araçları kapsamında aşağıdaki tedbirler alınabiliyor:

"Bir malın benzer veya doğrudan rakip mallar üreten yerli üreticiler üzerinde ciddi zarar veya ciddi zarar tehdidi oluşturacak şekilde artan miktar ve şartlarda ithal edilmesi halinde, bu zarar veya zarar tehdidini ortadan kaldırmak üzere, söz konusu zarar veya zarar tehdidiyle sınırlı ve geçici olmak kaydıyla korunma önlemi alınabilmektedir. Bu amaçla, korunma önlemi bir malın ithalatında uygulanmakta olan gümrük vergilerinde artış yapılması veya miktar sınırlaması şeklinde uygulanabileceği gibi bunların kombinasyonu olarak da uygulanabilmektedir. "

Yani anlaşıldığı kadarıyla yurt dışından ithal edilen mobil telefonların vergisinin artırılması veya bir kota konulması gündeme gelebilecek. Bu sınırlamalar sonrasında Türk tüketicilerin yerli üretim mallara yönelmesi sağlanacak.

Anladığımız kadarıyla ithalatçı firmaların bu soruşturma kapsamında fikirlerini beyan etmesi ve kurulu böyle bir şeyin olmadığı yönünde inandırması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde iPhone 6, Galaxy Note 4 gibi ithal modellere ekstra vergi konması veya sınırlı sayıda satışının yapılması gibi tedbirler alınabilecek gibi görünüyor. Konu ile ilgili Resmi Gazete sayfasına ve Ekonomi Bakanlığı'nın ilgili sayfasındaki Yürüyen Soruşturmalar başlığı altında Vestel'in başvurusuna aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?...141205.htm

http://www.ekonomi.gov.tr/portal/faces/h...97985007#!

Portakal'in imzası [b]Forumda paylaşılan dosyaların rar şifresi aksi belirtilmedikçe : [color=#FF0000]generalmobileforum.com[/color][/b]

[align=center][b][i]Her kötü davranışı kurallarımıza ekleyemeyiz. Yorum göndermeden önce kendinize "Bu kabul edilebilir mi?" diye sormalısınız. Eğer cevap "Hayır" ise, muhtemelen kurallarımıza uymuyorsunuzdur.[/i][/b][/align]

[color=#FF0000][i][b]İt ürür, kervan yürür.[/b][/i][/color]
07.12.2014 06:49
WWW

Anahtar Kelimeler

Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti indir, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti Videosu, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti yardım, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti Bedava indir, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti Yükle, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti Hakkında, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti nedir, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti Free indir, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti oyunu, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti download, Vestel mobil telefon ithalatına karşı korunma önlemi talep etti sorun


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hem Android'li Hem Windows 10'lu Telefon Yolda: Gerek Var mı? Portakal 0 401 08.05.2017 00:44
Son Yorum: Portakal
  Nokia, Kimsenin Ruhu Duymadan Alcatel Telefon Birimini de Satın Aldı Portakal 0 273 16.03.2017 02:47
Son Yorum: Portakal
  en düşük SAR değerine sahip 10 akıllı telefon Portakal 0 364 27.11.2016 03:43
Son Yorum: Portakal
  BlackBerry Telefon Üretmeyi Bıraktı Portakal 0 390 30.09.2016 11:17
Son Yorum: Portakal
  Toshiba Ürünlerini Vestel Satacak Portakal 0 322 31.08.2016 22:53
Son Yorum: Portakal

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi