Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Konu açarken ve mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım.

Forumumuza kategori moderatörü alınacaktır.


[Anlatım] Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Yazar Konu
Wictory
Emekli Yönetici
*

Üye Bilgileri :

Rütbe : Yasaklı
Durum : FORUMDA DEĞİL
Konu Sayısı : 151
Mesaj Sayısı : 389
Üye No : 95
Üyelik Tarihi : 04.05.2014
Yorum: #1
Wink Sonbahar Ekinoksu Nedir?
Google'ın 23 Eylül Doodle'ı olan Sonbahar Ekinoksu nedir? Sonbahar Ekinoksu ne anlama geliyor? İşte Sohbahar Ekinoksu hakkında tüm bilgiler burada.

[Resim: idGvW5T.png]

Hayat hızlı geçiyor. Bunu anlamamız için en büyük gerçek ipucu ise mevsimler! Artık yaz mevsimini de bir kenara bıraktık. Daha sanki geçtiğimiz aylarda girdiğimiz 2014'ün son çeyreğine adım atmış olduk. Kısaca 2014'ü de bitiriyoruz.

Google'ın 23 Eylül Doodle'ına konu olan Sonbahar Ekinoksu ise ilk başta insanlarda merak uyandırıyor. Peki bu Sonbahar Ekinoksu ne oluyor?

Sonbahar Ekinoksu


Ekinoks'un kısaca tanımı gün tün eşitliği olarak biliniyor. Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an yani gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Bir yıl süresince de iki kez tekrarlanır. Tahmin edileceği gibi Sonbahar Ekinoksu ile beraber bir de İlkbahar Ekinoksu bulunur.

23 Eylül durumu (Sonbahar Ekinoksu)

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar.

Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır.

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

21 Mart durumu (İlkbahar Ekinoksu)

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar.

Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır. Kuzey Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur. Güney Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.[/b]
23.09.2014 01:16

Anahtar Kelimeler

Sonbahar Ekinoksu Nedir? indir, Sonbahar Ekinoksu Nedir? Videosu, Sonbahar Ekinoksu Nedir? yardım, Sonbahar Ekinoksu Nedir? Bedava indir, Sonbahar Ekinoksu Nedir? Yükle, Sonbahar Ekinoksu Nedir? Hakkında, Sonbahar Ekinoksu Nedir? nedir, Sonbahar Ekinoksu Nedir? Free indir, Sonbahar Ekinoksu Nedir? oyunu, Sonbahar Ekinoksu Nedir? download, Sonbahar Ekinoksu Nedir? sorun


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  E, G , 2G, 3G, 4G, H, H+ ve GPRS, EDGE, UMTS, LTE nedir? Portakal 2 1,283 19.08.2015 06:40
Son Yorum: Portakal
  4K Nedir ? 4K Ne İşe Yarar ? Portakal 0 1,201 04.10.2014 23:23
Son Yorum: Portakal
  Kolanın Hammadesi Nedir ? - Kola Neden Yapılır ? Portakal 0 1,203 20.07.2014 22:17
Son Yorum: Portakal

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi