Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ?

Konu açarken ve mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım.

Forumumuza kategori moderatörü alınacaktır.


Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ?

Yazar Konu
Portakal
Ban Gölü Canavarı
*

Üye Bilgileri :

Rütbe : Yönetici
Durum : FORUMDA DEĞİL
Konu Sayısı : 995
Mesaj Sayısı : 1,764
Üye No : 1
Üyelik Tarihi : 13.04.2014
Yorum: #1
Soru İşareti Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ?
Google, ilk Android sürümünden beri Dalvik adını verdiği ve Android cihazlara özel çıkardığı sanal makineyi kullanıyordu. Bu sanal makine mobil cihazlara hitap eden bir yapıdaydı. Klasik java sanal makinalarından farklıydı. Yani mobile uyarlanmış bir Java sanal makinası diyebiliriz.

Bu sanal makine java dilinde kodlanmış android uygulamaları (bytecodeları) yorumlayarak derler ve onu makinanın anlayacağı dile çevirir.

Siz bir Android cihazda her uygulama başlattığınız da bu işlem her defasında tekrarlanır. Bu da hem performans kaybı hem de batarya ömrüne negatif etki gibi sonuçlar doğurabiliyor. Aslında halen %99 luk bir kesim Dalvik sanal makinesini kullanmaya devam ediyor. ART yalnızca kitkat ile bizlere geldi ve henüz test aşamasında olduğu için Google bu teknolojiyi tam olarak duyurmuş değil. Kitkat ile sadece hayatımıza girdi diyelim.

Android 4.4 kitkat bulunan çoğu cihazda da bu ART seçeneği aktif değil aslında. Sadece Nexus cihazları bulunanlar bu ART teknolojisini deneme fırsatı bulabiliyor.

ART Nasıl Çalışır ?
Android Run Time (ART)’nin çalışma mantığı oldukça basit. Siz eğer cihazınızdan bu seçeneği aktif ederseniz cihaz yaklaşık 5 ila 10 dk arasında bir geçiş süreci yaşayacaktır ve bu işlemden sonra uygulamalarınız ART için optimize edilmiş olacaktır. Tavsiyemiz bunu müsait bir zamanda yapmanız (tabi eğer denemek isterseniz).

Bu geçiş süreci tamamlandığında artık her bir uygulamanın makine kodları hazırlanmış olur ve her uygulama için derlenmiş kodlar hazır bulunmaktadır. Yani siz uygulamayı başlattığınızda tekrar tekrar sanal makinede derlenme işlemine tabi tutulmayacaktır. Bu şekilde uygulamalar native dillere yakın bir hız da açılmaya başlayacaktır.

Her uygulama dedik ama aslında şu an her uygulama desteklemiyor. Şu an için birçok uygulama destekleniyor fakat arada çalışamayan uygulamalar ile karşılaşacaksınız.

Şuan Ne Durumda ?
Geçtiğimiz günlerden Google I/O 2014 etkinliğinde tanıtılan Android’in yeni sürümü olan Android L ile birlikte artık ART, çok daha ileri seviyeye ulaşmış görünüyor. Google, Android 4.4 Kitkat ile daha çok geliştiricilere ve testerlara yönelik sundu bu ART’ı ama Android L’nin kararlı sürümünün çıkmasından sonra tamamen ART’a geçeceğini düşünüyoruz.

Şu an için bazı Nexus modelleri için Android L’nin kaynak kodları yayınlandı ve pek çok geliştirici Android L’nin beta sürümünü deneme fırsatı buldu. Bu beta sürümde bile çok akıcı ve stabil çalışan Android L’nin, ART teknolojisine yavaş yavaş geçtiği görülüyor.

Hangi uygulamaların çalışıp çalışmadığını deneyen görmeniz gerekli. Yakın zamanda birçok uygulamanın bu teknoloji için güncellenecektir.

[Resim: art_settings_0.png]

ART’yi Nasıl Etkinleştiririm ?
Eğer cihazınız destekliyorsa Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Çalışma Zamanını Seçin yolunu takip ederek ART mi Dalvik mi kullanacağınızı seçebilirsiniz. Seçtikten sonra libdvm.so'dan libart.so'ya geçiş yapacaktır. Geçiş işlemi yeniden başlatıldıktan sonra gerçekleşecektir.

Dediğimiz gibi bu işlem biraz uzun sürecektir. Bu geçiş sürecinde bütün uygulamalar tekrardan ART için optimize edilir.

[Resim: art.jpg]

Dezavantajı Var Mıdır ?
Bu işlemin dezavantajı ise uygulamalar geriğinden biraz daha yer kaplarlar. Google bunu %10 civarında olarak duyurdu. Yani uygulamanızın boyutu 50 MB ise 60 MB gibi hafızada yer kaplayacak.

Ayrıca bazı uygulamaların şu an için çalışmaması da dezavantaj olarak görünebilir.

Ama getirdiği hız ve stabilite yanında bunları kimsenin dert edeceğini düşünmüyorum.

Portakal'in imzası [b]Forumda paylaşılan dosyaların rar şifresi aksi belirtilmedikçe : [color=#FF0000]generalmobileforum.com[/color][/b]

[align=center][b][i]Her kötü davranışı kurallarımıza ekleyemeyiz. Yorum göndermeden önce kendinize "Bu kabul edilebilir mi?" diye sormalısınız. Eğer cevap "Hayır" ise, muhtemelen kurallarımıza uymuyorsunuzdur.[/i][/b][/align]

[color=#FF0000][i][b]İt ürür, kervan yürür.[/b][/i][/color]
08.11.2014 07:14
WWW

Anahtar Kelimeler

Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? indir, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? Videosu, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? yardım, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? Bedava indir, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? Yükle, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? Hakkında, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? nedir, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? Free indir, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? oyunu, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? download, Android Çalışma Zamanı (Android Run Time - ART) Nedir ? sorun


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WhatsApp'ın Android Sürümüne Sonunda 'Depolama Alanı Kullanımı' Özelliği Geliyor Portakal 0 170 18.09.2017 03:30
Son Yorum: Portakal
  Hem Android'li Hem Windows 10'lu Telefon Yolda: Gerek Var mı? Portakal 0 402 08.05.2017 00:44
Son Yorum: Portakal
  Asus Zenfone 3 İçin Android 7.0 Güncellemesi Türkiye'de Yayınlandı Portakal 0 338 09.03.2017 22:50
Son Yorum: Portakal
  Sony Xperia Z5 ve Z5 Premium İçin Android 7.0 Nougat Güncellemesi Geldi Portakal 0 471 17.01.2017 05:51
Son Yorum: Portakal
  Sony Cihazların Android 7.0 Nougat Güncellemesini Alacağı Tarihler Sızdı Portakal 0 356 24.09.2016 11:52
Son Yorum: Portakal

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi