Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri

Konu açarken ve mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım.

Forumumuza kategori moderatörü alınacaktır.


Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri

Yazar Konu
Portakal
Ban Gölü Canavarı
*

Üye Bilgileri :

Rütbe : Yönetici
Durum : FORUMDA DEĞİL
Konu Sayısı : 995
Mesaj Sayısı : 1,764
Üye No : 1
Üyelik Tarihi : 13.04.2014
Yorum: #1
Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri
İlk olarak iOS işletim sistemli iPhone’un çıkmasıyla başlayan ve uzun yıllardan beri birbiriyle adeta savaşan iOS – Android ikilisinin, karşılıklı açtıkları davalar ve her yıl çıkardıkları yeni versiyonlarıyla, rekabet ortamı büyük bir hızla büyümekte.
Bugüne kadar çıkmış iOS versiyonlarının sonuncusu olan iOS 8 ile Android versiyonlarının sonuncusu olan Android L için de durum farklı değil.

Peki, bugüne kadar akıllı telefon pazarında “ilkleri gerçekleştiren” yada başka tabirle “ilk gerçekleştiriyormuş gibi” sunan Apple, iOS 8 ile Google‘a karşı avantaj sağlamayı başardı mı? Gelin hep beraber iOS 8′in özelliklerini inceleyelim.

Not: Bu incelememizde, iOS 8 ile gelen dahili uygulamalardan çok, işletim sistemine gömülü özelliklerden bahsedeceğiz. Çünkü uygulamalarla gelen özellikler, her iki işletim sisteminde de mevcut.

Hey Siri

Yeni iOS versiyonuyla birlikte, kullanıcılar “Hey Siri” dediklerinde, iOS’un Siri uygulaması aktif olacak. Bu Android’de bulunan Google Now’da uzun süredir bulunan “Okay, Google” denilince aktif olan bir özellik.

Özelleştirilebilir Klavye

iOS 8′e kadar kullanıcılar, Apple’ın “icat” ettiği klavyelerini değiştiremiyorlardı. Ancak, Android kullanıcıları için bu sorun teşkil etmiyor. Çünkü neredeyse ilk versiyonlardan beri klavyelerini değiştirebiliyorlar. Swype, Swiftkey gibi çizerek yazma imkanı sağlayan klavyeler gibi 100′lerce çeşit klavyeyi deneme imkanına sahip Android kullanıcıları.

Kelime önerileri

İlk Nokia telefonlarında dahi olan ve bir çok kullanıcı için kullanım kolaylığı sağlayan T9 kelime önerme sisteminin elbette çok daha gelişmişini, Android kullanıcıları uzun süredir zaten kullanmaktalar. Ancak, yeni iOS 8 ile birlikte Apple severler de bu kolaylıktan faydalanabilecekler.

Bileşenler (Wigdets)

Android’i diğer mobil işletim sistemlerinden ayıran en büyük özelliklerinden biri de, masaüstünde yapılabilen değişiklikler ve bunlardan en önemlisi olan Bileşenler (widgets). Kullanıcıların bir çok uygulamanın bilgilerine daha düzenli ve kolay ulaşmasını sağlayan Bileşenler, şimdi Apple kullanıcıları için iOS 8′de yer almakta.

Apple, Android’ çok benzememek için bu değişikliği şimdilik bildirim merkeziyle (bildirim çubuğu) sınırlamış. Bu adım iOS için ciddi adımlardan bir tanesi olsa gerek.

Kullanışlı bildirimler

Bildirimler bir çok kullanıcıyı rahatsız edebilmekle birlikte, bir çok kullanıcı için de hızlı hareket imkanı sağlamaktadır. Android kullanıcıları, telefonlarına gelen bildirimlere tıkladıklarında, doğrudan ilgili uygulamaya geçebilmekteler. Yada örnek olarak gmail uygulamasına gelen emailleri direkt bildirim alanında silebilir veya arşive kaldırabilirler.

Apple, yeni iOS 8 versiyonunda buna benzer bir özelliğe yer vermiş. Hatta kabul etmek gerekirse Apple, bu özelliği daha iyi bir şekilde sunmuş kullanıcılarına. Çünkü, facebook, twitter gibi bazı önemli uygulamaların bildirimlerinde, uygulamayı açmadan, doğrudan bildirim ekranında cevap yazabilme gibi imkan bulunmakta.

Varış yeri süresi bildirimi

Android kullanıcılarının Google Now ile birlikte uzun süredir kullandıkları bu kullanışlı özellik, iOS 8 ile Apple kullanıcılarıyla buluşmuş durumda.

Uygulamalar için pil kullanım oranları

Android kullanıcılarının uzun süredir sahip olduğu, iOS 8 ile birlikte gelen bu özellik sayesinde kullanıcılar, hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini detaylı olarak inceleyebilecekler.

İlk çıktığı günden bu yana, akıllı telefon pazarında büyük değişikliklere vesile olan Apple, görünen o ki, Steve Jobs’un ölümüyle, yenilikçi ilerleyişinden yavaş yavaş sapmaya başlıyor. Elbette bunun bir başka açıklaması da, Google gibi dev bir firmanın Android işletim sistemi için başarılı özellikleri daha önce çıkarması da olabilir. Bilindiği üzere iOS 7 ile birlikte gelen Bildirim Merkezi, Android kullanıcılarının uzun süredir işini kolaşlaştıran bildirim çubuğundan esinlenmişti.

Ne olursa olsun, rekabet elbette kullanıcılar için faydalı bir sonuç sağlayacaktır. Ancak yazımızın da konusu olan ve kesin olan şey şu ki, Apple’ın iOS 8 ile kendinden fazla birşey katamadığı ve Android’e daha çok benzediği.

Portakal'in imzası [b]Forumda paylaşılan dosyaların rar şifresi aksi belirtilmedikçe : [color=#FF0000]generalmobileforum.com[/color][/b]

[align=center][b][i]Her kötü davranışı kurallarımıza ekleyemeyiz. Yorum göndermeden önce kendinize "Bu kabul edilebilir mi?" diye sormalısınız. Eğer cevap "Hayır" ise, muhtemelen kurallarımıza uymuyorsunuzdur.[/i][/b][/align]

[color=#FF0000][i][b]İt ürür, kervan yürür.[/b][/i][/color]
20.09.2014 23:30
WWW

Anahtar Kelimeler

Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri indir, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri Videosu, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri yardım, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri Bedava indir, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri Yükle, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri Hakkında, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri nedir, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri Free indir, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri oyunu, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri download, Andorid’te Yıllardır Bulunan, Büyüleyici iOS 8 Özellikleri sorun


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Turkcell T70 Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı More about Turkcell T70 Özellikleri ve Portakal 0 426 11.05.2016 22:56
Son Yorum: Portakal
  [Anlatım] Sony Xperia Z3'ün Tüm Özellikleri Sızdı. Wictory 0 871 07.09.2014 08:29
Son Yorum: Wictory

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi